Wycieczka na Zamek Królewski

  W poniedziałek 16 kwietnia udaliśmy się na lekcje muzealną pt.: "Stefan Żeromski - życie
i twórczość"
na Zamek Królewski. 

   Pogoda tego dnia była piękna, więc zrobiliśmy sobie spacer z Centrum Warszawy na Stare Miasto.
Zajęcia odbywały się w mieszkaniu pisarza na Zamku Królewskim. 
  Pani edukator opowiedziała nam o twórczości Żeromskiego oraz o czasie spędzonym przez pisarza w Warszawie.  Dowiedzieliśmy się, że Stefan Żeromski używał kilku pseudonimów literackich: Maurycy Zych, Stefan Iksmoreż oraz Józef Katerla. 


  Stefan  Żeromski urodził się w 1864 r. w Strawczynie koło Kielc. Wychował się w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Nie był prymusem w szkole, po zakończeniu gimnazjum Żeromski nie zdał egzaminu maturalnego i podjął pracę jako guwerner. Próbował skończyć Szkołę Weterynaryjną w Warszawie, jednak z powodów finansowych przerwał naukę i wrócił do zawodu korepetytora i guwernera. Pracował w wielu dworach szlacheckich, w jednym z nich w Nałęczowie poznał swoją przyszłą żonę, Oktawię. 
  W 1892 r. Stefan Żeromski zaczął pracować jako zastępca bibliotekarza w Muzeum Polski w Szwajcarii. 
 

  Wkrótce potem ukazały się zbiory „Rozdziobią nas kruki, wrony” oraz „Opowiadania”, a w 1897 r. Żeromski wydał „Syzyfowe prace”. Od tego czasu do 1904 r. pracował w bibliotece Ordynacji Zamoyskich w Warszawie.
  Najsłynniejsze powieści Żeromskiego to: "Syzyfowe prace", "Ludzie bezdomni", "Popioły", "Przedwiośnie".
  Pisarz zmarł na serce w Warszawie w 1925 roku.
  Ciekawostką jakiej się dowiedzieliśmy o Stefanie Żeromskim jest to, że niewiele brakowało, a otrzymałby Literacką Nagrodę Nobla. Przeszkodą okazał się jego własny utwór „Wiatr od morza”, ze względu na antyniemiecką wymowę.


  Nasza wycieczka była bardzo udana, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o pisarzu i jego twórczości. Zobaczyliśmy jak mieszkał w Warszawie.