Muzealne przeboje

6 marca byliśmy na w Muzeum Narodowym na lekcji muzealnej pt. "Muzealne przeboje".
Podczas zajęć poznaliśmy największe dzieła jakie znajdują się w Muzeum.
  Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Galerii Faras, gdzie znajdują się obrazy znalezione przez polskich archeologów w ruinach katedry z Faras z VIII-XIV wieku. Tam zatrzymaliśmy się nad obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W malowidle tym, jak się dowiedzieliśmy połączono trzy typy przedstawień Matki Boskiej z Dzieciątkiem: hodegaria, eleusa i regina (królowa niebios).
  Następnie przeszliśmy do Galerii Sztuki Średniowiecznej, gdzie zatrzymaliśmy się przy Tryptyku Jerozolimskim, który powstał ok. 1497-1500 r. Tam rozmawialiśmy o wydarzeniach z Nowego Testamentu jakie zostały ukazane w Tryptyku.
  Kolejnym miejscem była Galeria Sztuki Dawnej i obraz Sandro Botticelli pt. "Madonna z Dzieciątkiem, Św. Janem i Aniołem".
  Tam również zatrzymaliśmy się przy Portrecie Katarzyny z Lubomirskich Ostrogskiej z 1597 r. Naszą uwagę zwróciła postać Katarzyny, dostojna w kunsztownym stroju, której towarzyszyły atrybuty odpowiadające jej statusowi społecznemu.
  Potem udaliśmy się do Galerii Sztuki XIX Wielu. Tam podziwialiśmy malarstwo Jana Matejki. Zatrzymaliśmy się przed "Bitwą pod Grunwaldem", gdzie analizowaliśmy fragmenty obrazu
i rozpoznawaliśmy osoby na nim przedstawione.
  W tej samej Galerii zatrzymaliśmy się także przed obrazem Józefa Mehoffera "Dziwny Ogród" (1902-1903).
  Ostatnią Galerią jaką zwiedzaliśmy była Galeria Sztuki XX i XXI Wieku. Tam analizowaliśmy obraz Andrzeja Wróblewskiego z 1956 r. pt.: "Kolejka trwa".

  Wycieczka była bardzo udana i kształcąca. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.






Zobaczcie prezentację obrazów, które zrobiły na nas szczególne wrażenie - nasza prezentacja